Trwa akcja gaśnicza w powiatach wołomińskim i mińskim. W miejscowości Międzyleś zapłonął las. Na miejscu pracuje około 400 strażaków, dromadery i śmigłowiec Black Hawk. Zarządzono częściową ewakuację.

- Płonie las w powiatach wołomińskim i mińskim pod Warszawą.
- Ogień objął już obszar kilkudziesięciu hektarów.
- „Sytuacja jest groźna, wilgotność powietrza minimalna i utrzymuje się wysoka temperatura” – informują Lasy Państwowe.
Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Warszawie bryg. Łukasz Darmofalski przekazał, że nie ma informacji o osobach poszkodowanych ani zagrożeniu dla okolicznych miejscowości.
Pożar na cmentarzu. Spłonął grób posła Litewki
Na profilu w serwisie X policji poinformowano, że działania gaśnicze razem ze strażakami prowadzą policyjni lotnicy, wykorzystując specjalny zbiornik na wodę, tzw. bambi bucket, o pojemności trzech tys. litrów.
„Sytuacja jest groźna”
„Palą się lasy prywatne, do których od razu zadysponowaliśmy nasze siły powietrzne. (...) Na miejscu działają też pracownicy Lasów Państwowych” – przekazały Lasy Państwowe.
Jak dodano, „sytuacja jest groźna, wilgotność powietrza minimalna i utrzymuje się wysoka temperatura”.
Ogień miał objąć obszar trzech nadleśnictw – Drewnicy, Łochowa i Mińska. Kłęby dymu widać z centrum Warszawy.
W kolejnym wpisie przed godz. 19 Lasy Państwowe poinformowały, że ogień objął już obszar ponad 10 ha i „rozwija się dynamicznie”. Ok. godzinę później wójt gminy Poświętne Sylwester Niźnik, cytowany przez TVN24 przekazał, że ogień objął już ponad 30 ha.
Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański przekazał na antenie TVN24, że mamy do czynienia z tzw. pożarem wierzchołkowym. – Ogień przenosi się z wierzchołków drzew. To jest niezmiernie trudny (pożar do ugaszenia - red.), dlatego najłatwiej będzie gasić go z powietrza – mówił.
Zarządzono ewakuację
Nadleśniczy nadleśnictwa Mińsk Piotr Serafin przekazał, że podjęto decyzje o ewakuacji części osób. Burmistrz Stanisławowa Kinga Sosińska dodała, że trwa ewakuacja mieszkańców wsi Ołdakowizna w powiecie mińskim. Później zdecydowano też o ewakuacji wsi Rządza.
Ewakuowanym mieszkańcom ma zostać zapewniony nocleg i jedzenie. Rozdawane są także maski gazowe chroniące przed dymem.
Na stronie urzędu gminy Stanisławów zaapelowano o natychmiastowe i maksymalne ograniczenie zużycia wody z sieci wodociągowej, w związku z rozprzestrzeniającym się pożarem lasu oraz koniecznością zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody dla jednostek straży pożarnej prowadzących akcję gaśniczą.
„Każda kropla ma teraz ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich oraz ratowników walczących z żywiołem” – podkreśliła gmina.
Droga zablokowana
Zablokowana jest droga krajowa numer 50, na odcinku Stanisławów-Łochów.
„Objazd przez DW637 oraz drogi lokalne. Utrudnienie powstało około godz. 18:28. Przewidywany czas trwania utrudnienia: 3 godz.” – poinformowała w komunikacie Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.