Reklama
Reklama
Reklama

Dziwidło olbrzymie zakwita we Wrocławiu. Widowisko można śledzić on-line [TRANSMISJA]

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęło się wyjątkowe zjawisko przyrodnicze. Po raz pierwszy w historii miasta zakwita dziwidło olbrzymie, jedna z najrzadszych i najbardziej widowiskowych roślin na świecie. Ponieważ proces ten trwa niezwykle krótko, pracownicy placówki zdecydowali o wydłużeniu godzin otwarcia dla zwiedzających oraz uruchomieniu transmisji internetowej na żywo.

zrzut-ekranu-2026-06-25-190434
Dziwidło olbrzymie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (fot. ogrodbotanicznyuwr / Instagram)
  • Dziwidło olbrzymie zakwitło we Wrocławiu. To unikalne wydarzenie, ponieważ roślina naturalnie występuje tylko na Sumatrze. W środowisku naturalnym przetrwało obecnie mniej niż tysiąc dorosłych osobników tego gatunku.
  • Kwiatostan rośliny osiąga nawet 3 m wysokości i słynie ze specyficznej woni przypominającej padlinę, która wabi owady. Aby ułatwić rozprzestrzenianie zapachu w lesie, roślina samodzielnie nagrzewa swoje wnętrze.
  • Faza pełnego kwitnienia trwa zaledwie od 24 do 48 godz. To dopiero trzeci taki przypadek w historii polskiej botaniki. Wcześniej dwukrotnie doprowadzono do kwitnienia ten gatunek w Warszawie.

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) to gatunek endemiczny, który naturalnie występuje wyłącznie w lasach równikowych Sumatry. Roślina ta jest skrajnie zagrożona wyginięciem i od 2015 r. figuruje na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN. Szacuje się, że w środowisku naturalnym przetrwało obecnie mniej niż tysiąc dorosłych osobników. Okazy hodowane w ogrodach botanicznych potrzebują od 11 do 15 lat, aby zgromadzić odpowiednie zapasy energii i zakwitnąć po raz pierwszy.

Rozkwitający właśnie we Wrocławiu okaz imponuje swoimi rozmiarami. Kwiatostan tego gatunku potrafi osiągnąć nawet 3 m wysokości oraz ponad 1,5 m szerokości. Cała struktura wyrasta z ukrytej pod ziemią potężnej bulwy, której waga dochodzi do kilkudziesięciu kilogramów. Gatunek ten słynie jednak na świecie nie tylko z gabarytów, ale przede wszystkim ze specyficznej i bardzo intensywnej woni, która przypomina rozkładającą się padlinę lub zgniłe mięso.

Co ciekawe, dziwidło olbrzymie nie jest rośliną mięsożerną. Smród ma na celu zwabienie jak największej liczby owadów, które przeniosą pyłek i zapewnią przedłużenie zagrożonego gatunku. Aby ułatwić rozprzestrzenianie się zapachu na duże odległości w gęstym lesie tropikalnym, roślina wykształciła unikalną zdolność do samodzielnego nagrzewania swojego wnętrza.

Reklama
Reklama

Tylko kilkadziesiąt godzin na zobaczenie dziwidła olbrzymiego we Wrocławiu

Wydarzenie wzbudza ogromne emocje, ponieważ okienko czasowe na zobaczenie kwiatu jest minimalne. Cała faza od pęknięcia pochew liściowych do całkowitego opadnięcia kwiatostanu zamyka się w okresie od dwóch do trzech dni. Sam kwiat pozostaje w pełnej okazałości zaledwie przez jedną lub dwie noce, czyli od 24 do 48 godz.

– Szanowni państwo, dzieje się! Spata zaczyna się otwierać. Za cztery-pięć godzin będziemy mieć niezwykłe zjawisko w naszym ogrodzie botanicznym. Amorphophallus titanum, czyli dziwidło olbrzymie, będzie w pełnej fazie kwitnienia – przekazał prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, w oficjalnym wystąpieniu w czwartek po godz. 15.

 

Reklama
Reklama

To dopiero trzeci przypadek w historii polskiej botaniki, kiedy udało się doprowadzić ten wymagający gatunek do kwitnienia. Dotychczas dwukrotnie dokonali tego specjaliści w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie, gdzie dziwidło zakwitło w 2021 oraz w 2025 r. Wrocławski sukces jest więc absolutnym debiutem na Dolnym Śląsku.

W związku z napływem tysięcy chętnych ogród botaniczny wprowadził nadzwyczajne zmiany w organizacji pracy. W czwartek kasa Kanonia działa do godz. 19, natomiast kasa Sienkiewicza nie zostanie zamknięta tak długo, jak przed wejściem będą stały kolejki fanów botaniki. W piątek kasa Sienkiewicza rozpocznie sprzedaż biletów już od godz. 5, a kasa Kanonia od godz. 9. Obie będą otwarte do godz. 19, a zwiedzający mogą przebywać na terenie obiektu do godz. 20. Pracownicy apelują do oczekujących, aby ze względu na letnią aurę i czas stania w ogonkach koniecznie zabrali ze sobą butelki z wodą.

Całe wydarzenie śledzić można także on-line na transmisji w serwisie YouTube w linku poniżej:

Źródła: Zero.pl, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Reklama
Reklama