– Prokuratura nie wie, gdzie jest Dawid Kacprzyk. Nie sądzę, aby się gdzieś ukrywał. Jego przesłuchanie jest absolutnie niezbędne – tak na pytania Kanału Zero odpowiedział Waldemar Żurek. Podczas konferencji prasowej prokurator generalny ujawnił, że na przestrzeni trzech lat doszło do 12 zgonów na SOR w Szpitalu Południowym, o których informowana była prokuratura.

- Właśnie wpłynęło do mnie pismo prezydenta Warszawy, aby zająć się sprawami patologii, do jakich dochodziło w Szpitalu Południowym – przekazał na wstępie pilnej konferencji prokurator generalny.
- Kanał Zero pytał Waldemara Żurka o potencjalne przesłuchanie Dawida Kacprzyka oraz jego miejsce przebywania.
- Mam świadomość tego, jak trudne są sprawy dot. błędów medycznych – dodał urzędnik.
Prokurator generalny wyliczał, że na przestrzeni trzech lat były zgłoszenia 12 zgonów na SOR w Szpitalu Południowym.
– Mam te doniesienia do prokuratury, całą listę, widziałem tylko fragment wypowiedzi doktora Emila Jędrzejewskiego bez konkretnego wskazania (chodzi o wykonanie tomografu po śmierci pacjenta – red.). Nie chcę powiedzieć, że sprawa śmierci w toalecie była objęta postepowaniem. Jeśli nie była to teraz jest. Liczę, że podczas przesłuchania doktor będzie mówił o szczegółach – przekazał Waldemar Żurek.
W serii pytań o Dawida Kacprzyka dopytywał Krzysztof Pieszko z Kanału Zero.
Prokuratura nie wie, gdzie jest Dawid Kacprzyk. Nie sądzę, aby się gdzieś ukrywał
Waldemar Żurek
Prokurator Generalny
– To absolutnie niezbędne (aby przesłuchać Dawida Kacprzyka), dziś po pierwszym przesłuchaniu będziemy wiedzieć więcej. Zadam takie pytanie prokuratorom prowadzącym. Chcę, aby postępowania były bez nacisku – powiedział urzędnik.
Waldemar Żurek przyznał, że widział jedynie fragmenty wczorajszego wywiadu dra Emila Jędrzejewskiego w Kanale Zero. – Dziś, o godz. 12 w prokuraturze będzie przesłuchiwany pan doktor – powiedział.
Żurek w dalszej części kontynuował wątek zgłaszanych nieprawidłowości na SOR w Szpitalu Południowym.
– Było napisane (pismo) w imieniu zespołu, w związku z tym szpital zwrócił się 31 lipca 2025 r. do Emila Jędrzejewskiego, żeby podpisał pismo, ale też wskazał okoliczności, sytuacje, osoby, po to, żeby można przeprowadzić postępowania wyjaśniające, które mogło się wtedy zakończyć na przykład doniesieniem do prokuratury. Z tego co wiem, nie było odpowiedzi na to pismo, ale dzisiaj prokuratura będzie zapewne badać to, przesłuchując pana doktora – dodał Żurek.
Afera Szpitala Południowego. Dr Emil Jędrzejewski o SOR: Niezaopiekowani pacjenci umierali
Trwa afera wokół Szpitala Południowego po publikacjach Zero.pl. Patryk Słowik oraz Jakub Styczyński opisali kulisy działania tamtejszego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którym kierował radny KO-milioner Dawid Kacprzyk. Młody lekarz – bez kierunkowej specjalizacji – odpowiadał za zdrowie i życie osób trafiających do placówki, okazuje się jednak że specjalnymi przywilejami cieszyły się osoby związane z Koalicją Obywatelską. Polityczni baronowie trafiali do saloniku VIP, gdzie – korzystając ze szybkiej ścieżki – mogli wykonać badania poza kolejką.
Szczegóły pracy w Szpitalu Południowym ujawnił we wtorkowej „Godzinie Zero” dr Emil Jędrzejewski.
– Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – ujawnił były ordynator oddziału chirurgii Szpitala Południowego. To on informował Rafała Trzaskowskiego o nieprawidłowościach, a kilkanaście tygodni później stracił pracę.
Gość Kanału Zero powiedział o skutkach, jakie w jego ocenie miało zatrudnienie w szpitalu na stanowisku szefa SOR-u młodego lekarza, 28-letniego Dawida Kacprzyka.
– Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. To jest sedno całego zamieszania – skwitował. – Procedury były wykonywane w sposób wadliwy – doprecyzował.
Krótko po wywiadzie dr Emila Jędrzejewskiego w Kanale Zero, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zwróci się do prokuratora generalnego „z wnioskiem o pilne podjęcie stosownych czynności wyjaśniających”.
