Reklama
Reklama
Reklama

Ważne stanowisko dla Polaka w NATO. Co dalej z cyberwojskiem?

Gen. dyw. Karol Molenda został powołany na stanowisko Cyber Champion NATO – będzie strategicznym doradcą ds. cyberbezpieczeństwa. Decyzję podjął Komitet Wojskowy NATO. Oznacza to zmianę na stanowisku dowódcy polskiego cyberwojska.

Karol Molenda
Komitet Wojskowy NATO powołał gen. dyw. Karola Molendę na stanowisko Cyber Champion. (fot. Paweł Supernak / PAP)
  • Gen. Karol Molenda obejmie funkcję Cyber Champion NATO, doradzając dowództwu ds. transformacji. 
  • W połowie roku opuści stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Generał stworzył formację od podstaw. 
  • MON dopiero zdecyduje, kto zostanie następcą generała. 

Komitet Wojskowy NATO powołał gen. dyw. Karola Molendę na stanowisko Cyber Champion. Polski wojskowy będzie doradzał dowódcy NATO ds. transformacji w obszarze cyber. Generał od 2022 roku pełni funkcję dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Ma także doświadczenie w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, gdzie zajmował się cyberkontrwywiadem i bezpieczeństwem informatycznym. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

„Docenienie pracy żołnierzy i ekspertów” 

Jak podkreślił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, jest to „kluczowa funkcja związana ze wzmacnianiem roli cyberbezpieczeństwa w NATO” oraz dowód wysokiej oceny kompetencji rozwijanych przez Wojsko Polskie.

Reklama
Reklama

– Wyróżnienie traktuję przede wszystkim jako docenienie pracy żołnierzy i ekspertów, którzy każdego dnia budują przewagę Wojska Polskiego w cyberprzestrzeni. Przed nami kolejne wyzwania – skomentował w serwisie X sam nominowany generał.

Nominacja polskiego generała wzmacnia obecność Polski w strukturach NATO w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego i transformacji technologicznej.

 

Reklama
Reklama

Co dalej z cyberwojskiem w Polsce?

Objęcie funkcji w strukturach NATO oznacza, że gen. Molenda opuści stanowisko dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To on stworzył tę jednostkę – w 2019 roku został pełnomocnikiem MON ds. utworzenia tych wojsk. 8 lutego 2022 r. minister obrony narodowej powołał go na dowódcę komponentu WOC. Jak dowiadujemy się w WOC, gen. Molenda opuści stanowisko w połowie tego roku.

Decyzję o następcy podejmie Ministerstwo Obrony Narodowej. Obecnie zastępcą dowódcy jest gen. bryg. Mariusz Chmielewski, architekt IT i naukowiec zajmujący się budową systemów oraz badaniami z zakresu sztucznej inteligencji. Nie wiadomo jednak, czy to on obejmie dowództwo nad WOC. MON nie wskazał jeszcze nowego dowódcy, a wybór nie ma charakteru automatycznego.

Reklama
Reklama