Wołodymyr Zełenski skomentował decyzję prezydenta Karola Nawrockiego o odebraniu mu Orderu Orła Białego. Ukraiński przywódca uważa, że działanie Warszawy to element wewnętrznej walki politycznej w Polsce. W geście solidarności z najwyższego polskiego odznaczenia zrezygnowali też inni politycy z Kijowa.

- Prezydent Wołodymyr Zełenski odesłał najwyższe polskie odznaczenie państwowe. Była to bezpośrednia reakcja na wcześniejszą decyzję prezydenta Karola Nawrockiego o odebraniu mu tego wyróżnienia.
- Ukraiński przywódca uważa, że Karol Nawrocki dąży do eskalacji ze względu na wewnętrzną walkę wyborczą z premierem Donaldem Tuskiem. Porównał działania polskiego prezydenta do dawnej polityki Viktora Orbana.
- W gestii solidarności polskie ordery oddali kluczowi ukraińscy politycy, w tym szef MSZ Andrij Sybiha. Decyzję o zwrocie odznaczeń podjęli też trzej byli prezydenci Ukrainy, m.in. Leonid Kuczma.
Co z wizytą Zełenskiego w Polsce? Szef MSZ Ukrainy odpowiada
– Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
Prezydent Ukrainy ocenił, że prezydent Polski prowadzi wewnętrzną walkę polityczną podsycając nastroje niechęci do Ukraińców.
– To jest to samo, co robił Orban. To zła droga. Uważam, że źle się to skończy – oświadczył Zełenski. Podkreślił, że „na nienawiści nie można osiągać politycznych korzyści, ponieważ w dłuższej perspektywie prowadzi to do pogorszenia relacji między narodami”.
Zełenski o prezencie od Nawrockiego
Ujawnił również, że podczas pierwszego spotkania z Nawrockim w Polsce otrzymał od niego książkę poświęconą tragedii wołyńskiej.
– Przyjechałem do niego, a jego prezentem dla mnie przy powitaniu była książka o tragedii wołyńskiej. Nigdy o tym nie mówiłem. Nie mówiłem o tym ludziom. Spokojnie z tym żyłem. Teraz mówię o tym otwarcie, ponieważ podejmuje działania, które uważam za niewłaściwe – powiedział prezydent Ukrainy.
Dodał, że w Polsce „nie ma monarchii, lecz demokracja”, dlatego powinna budować relacje z Ukrainą, która obecnie broni Europy, w tym także Polski.
Zełenski odesłał Order Orła Białego
W sobotę prezydent Zełenski oświadczył, że odesłał Order Orła Białego prezydentowi Nawrockiemu. Dzień wcześniej Nawrocki ogłosił, że odbiera Zełenskiemu to najwyższe polskie odznaczenie w związku z nadaniem jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia „Bohaterów UPA”.
W reakcji na odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego polskich odznaczeń państwowych zrzekli się: minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow, jego zastępca Ihor Żowkwa oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar.
Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zrzekł się przyznanego mu w 1997 roku Orderu Orła Białego. Jego następca Wiktor Juszczenko, a także poprzednik prezydenta Zełenskiego Petro Poroszenko również podjęli decyzję o zrzeczeniu się najwyższego polskiego odznaczenia.
Nawrocki swoją decyzję o odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego ogłosił w piątek. W opublikowanym nagraniu podkreślił, że ta decyzja „nie jest przeciwko narodowi ukraińskiemu” i „nie oznacza zmiany strategicznego kierunku polskiej polityki bezpieczeństwa”. Dodał, że „nic się nie zmieniło” w kwestii wsparcia Ukrainy w walce z Rosją.