Reklama
Reklama
Reklama

Zełenski jednoznacznie o decyzji Nawrockiego: To samo, co robił Orban

Wołodymyr Zełenski skomentował decyzję prezydenta Karola Nawrockiego o odebraniu mu Orderu Orła Białego. Ukraiński przywódca uważa, że działanie Warszawy to element wewnętrznej walki politycznej w Polsce. W geście solidarności z najwyższego polskiego odznaczenia zrezygnowali też inni politycy z Kijowa.

Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski (fot. SERGEY DOLZHENKO / PAP / EPA)
  • Prezydent Wołodymyr Zełenski odesłał najwyższe polskie odznaczenie państwowe. Była to bezpośrednia reakcja na wcześniejszą decyzję prezydenta Karola Nawrockiego o odebraniu mu tego wyróżnienia.
  • Ukraiński przywódca uważa, że Karol Nawrocki dąży do eskalacji ze względu na wewnętrzną walkę wyborczą z premierem Donaldem Tuskiem. Porównał działania polskiego prezydenta do dawnej polityki Viktora Orbana.
  • W gestii solidarności polskie ordery oddali kluczowi ukraińscy politycy, w tym szef MSZ Andrij Sybiha. Decyzję o zwrocie odznaczeń podjęli też trzej byli prezydenci Ukrainy, m.in. Leonid Kuczma.

Co z wizytą Zełenskiego w Polsce? Szef MSZ Ukrainy odpowiada

– Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.

Prezydent Ukrainy ocenił, że prezydent Polski prowadzi wewnętrzną walkę polityczną podsycając nastroje niechęci do Ukraińców.

Reklama
Reklama

To jest to samo, co robił Orban. To zła droga. Uważam, że źle się to skończy – oświadczył Zełenski. Podkreślił, że „na nienawiści nie można osiągać politycznych korzyści, ponieważ w dłuższej perspektywie prowadzi to do pogorszenia relacji między narodami”.

Zełenski o prezencie od Nawrockiego

Ujawnił również, że podczas pierwszego spotkania z Nawrockim w Polsce otrzymał od niego książkę poświęconą tragedii wołyńskiej.

– Przyjechałem do niego, a jego prezentem dla mnie przy powitaniu była książka o tragedii wołyńskiej. Nigdy o tym nie mówiłem. Nie mówiłem o tym ludziom. Spokojnie z tym żyłem. Teraz mówię o tym otwarcie, ponieważ podejmuje działania, które uważam za niewłaściwe – powiedział prezydent Ukrainy.

Reklama
Reklama

Dodał, że w Polsce „nie ma monarchii, lecz demokracja”, dlatego powinna budować relacje z Ukrainą, która obecnie broni Europy, w tym także Polski.

Zełenski odesłał Order Orła Białego

W sobotę prezydent Zełenski oświadczył, że odesłał Order Orła Białego prezydentowi Nawrockiemu. Dzień wcześniej Nawrocki ogłosił, że odbiera Zełenskiemu to najwyższe polskie odznaczenie w związku z nadaniem jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia „Bohaterów UPA”.

W reakcji na odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego polskich odznaczeń państwowych zrzekli się: minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow, jego zastępca Ihor Żowkwa oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar.

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zrzekł się przyznanego mu w 1997 roku Orderu Orła Białego. Jego następca Wiktor Juszczenko, a także poprzednik prezydenta Zełenskiego Petro Poroszenko również podjęli decyzję o zrzeczeniu się najwyższego polskiego odznaczenia.

Nawrocki swoją decyzję o odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego ogłosił w piątek. W opublikowanym nagraniu podkreślił, że ta decyzja „nie jest przeciwko narodowi ukraińskiemu” i „nie oznacza zmiany strategicznego kierunku polskiej polityki bezpieczeństwa”. Dodał, że „nic się nie zmieniło” w kwestii wsparcia Ukrainy w walce z Rosją.

Źródła: Zero.pl, PAP
Reklama
Reklama