W całej Polsce jest ciepło, a w najbliższych dniach będzie jeszcze cieplej. Apogeum upałów ma nastąpić w weekend. W niedzielę na ziemi lubuskiej temperatura może sięgnąć 38 st. C. – Już temperatury powyżej 30 st. C uznaje się za groźne dla zdrowia i życia osób starszych, osób z chorobami przewlekłymi oraz małych dzieci – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

- Uwaga, mieszkańcy zachodniej Polski. W najbliższych dniach spodziewane są wysokie temperatury – potencjalnie groźne dla osób starszych, chorych i dzieci.
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już pierwsze ostrzeżenia drugiego stopnia dla części rejonów na zachodzie.
- W najbliższych dniach temperatury będą tylko rosnąć. Apogeum w weekend.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla części woj. lubuskiego i dolnośląskiego. W środę temperatury mogą osiągnąć nawet 29–31 st. C. W czwartek 31–34 st. C.
To tylko zapowiedź fali upałów. W najbliższych dniach Polskę czekają jeszcze wyższe temperatury. Najcieplej będzie w weekend, kiedy temperatury w całym kraju mogą przekroczyć 30 st. C. Na ziemi lubuskiej spodziewane jest nawet 38 st. C.
Trzy tygodnie zamiast dwóch lat. Posłanka KO weszła do szpitala na badanie poza kolejką
– Już temperatury powyżej 30 st. C uznaje się za groźne dla zdrowia i życia osób starszych, osób z chorobami przewlekłymi oraz małych dzieci – mówi Zero.pl Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. – Przebywanie na słońcu może grozić udarem cieplnym czy ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia – ostrzega.
Powinniśmy o tym pamiętać przede wszystkim w godzinach największego nasłonecznienia.
Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach?
– Przyczyną tego bardzo dużego ocieplenia i fali upałów, która do nas zmierza, będzie układ ciśnienia powodujący napływ gorącego powietrza zwrotnikowego. Ono dociera do Europy Zachodniej i stopniowo będzie się przybliżało do Polski – tłumaczy synoptyk IMGW Przemysław Makarewicz.
Makarewicz podkreśla, że sam napływ mas zwrotnikowych nie jest zjawiskiem wyjątkowym, jednak tym razem skala ocieplenia będzie znacznie większa niż zwykle. Zapowiada kolejne ostrzeżenia instytutu, w związku z prognozowanym bardzo gorącym okresem.
Przed nami stopniowe wzrosty temperatur. W środę najcieplej będzie na południowym zachodzie kraju, gdzie termometry pokażą około 30 st. C. Na większości obszaru Polski spodziewane jest 25–27 stopni, a nad morzem ok. 20 st. C.
W czwartek utrzyma się ładna, słoneczna aura przy słabym wietrze z północnego zachodu. – Będziemy pod wpływem układu wyżowego i będzie trochę wyższa temperatura – mówi Przemysław Makarewicz. Na zachodzie Polski temperatura może sięgnąć 30–32 stopni Celsjusza. Nad morzem termometry wskażą 23–24 stopnie, na północnym wschodzie 25–26 stopni. W przeważającym obszarze kraju będzie 27–28 stopni.
Afrykański weekend. Nawet 38 st. C na zachodzie
Początek weekendu przyniesie dalsze wzrosty temperatur. Piątek będzie jeszcze względnie umiarkowany, ale już od soboty zrobi się naprawdę gorąco. – Zapowiada się morderczy upał – ostrzega Przemysław Makarewicz.
Kulminacja upału w weekend. – W sobotę i niedzielę w całym kraju temperatura może przekroczyć 30 st. C, również nad morzem zbliży się do tej granicy – mówi synoptyk IMGW. Na krańcach północno-wschodnich będzie około 27 stopni, w centrum i na wschodzie Polski 31–33 stopnie, a na zachodzie, szczególnie na Ziemi Lubuskiej, aż 35–36 stopni.
Gęsta sieć polityków wokół warszawskich szpitali. Mamy dane, Trzaskowski reaguje
– W świetle prognoz niedziela będzie najcieplejszym dniem tego tygodnia, na prowadzeniu znowu Ziemia Lubuska, gdzie spodziewamy się 38 st. C – prognozuje Makarewicz. Na przeważającym obszarze kraju temperatura ma wynosić od 32 do 35 st. C.
Dopiero na początku przyszłego tygodnia spodziewane jest wyraźne ochłodzenie. – Będzie wędrował front atmosferyczny i temperatury spadną o około 10 stopni – prognozuje Przemysław Makarewicz.
Spodziewa się, że wraz z napływem zimnego powietrza wrócą burze i ulewne deszcze. To częste zjawiska przy wymianie mas powietrza na chłodniejsze.
Jak przetrwać upał – poradnik RCB
W poniedziałek na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego opublikowano poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Jak przetrwać upał”.
– Kiedy przyjdzie fala upałów, zostaną ogłoszone alerty i będą komunikaty medialne. W tej chwili nie prowadzimy jeszcze żadnych specyficznych działań – mówi dr Paweł Grzesiowski i raz jeszcze przypomina zalecenia na czas upałów.
Co do zasady, jeśli występują wysokie temperatury, należy przypominać przede wszystkim o unikaniu ekspozycji na słońce – szczególnie w tych godzinach, kiedy jest największe nasłonecznienie. Pozostajemy wówczas w pomieszczeniach, a jeśli musimy przebywać na zewnątrz, chronimy głowę, stosujemy osłony przed promieniowaniem słonecznym, nawadniamy się.
dr Paweł Grzesiowski
Grzesiowski podkreśla jednocześnie, że nawet dobre nawodnienie nie gwarantuje uniknięcia negatywnych konsekwencji zdrowotnych dłuższego przebywania w wysokich temperaturach.
