Reklama
Reklama
Reklama

Komunikat Trumpa. USA wyślą pięć tysięcy dodatkowych żołnierzy do Polski

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski kolejne 5 tys. żołnierzy. Dodał, że wpływ na decyzję miało zwycięstwo wyborcze prezydenta Karola Nawrockiego oraz jego „relację z nim”.

Donald Trump.
Donald Trump.Dostawca: PAP/EPA. (fot. AL DRAGO / POOL / PAP / EPA)

„W związku z sukcesem wyborczym obecnego prezydenta Polski Karola Nawrockiego, którego z dumą poparłem, oraz naszymi relacjami z nim, z przyjemnością ogłaszam, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski kolejne 5 tys. żołnierzy. Dziękuję za uwagę! Prezydent Donald J. Trump” – napisał prezydent USA w swoim serwisie Truth Social.

Nieoczekiwany zwrot akcji ws. amerykańskich wojsk w Polsce

Przypomnijmy, że od dłuższego czasu pojawiały się w przestrzeni medialnej informacje, zgodnie z którymi obecność amerykańskich wojsk w Polsce miałaby być redukowana, a nie poszerzana.

Skarbówka nie tknie zeznań podatkowych Trumpa. Wprowadzono zakaz

Reklama
Reklama

15 maja agencja Reutera, opierając się na informacjach od dwóch urzędników, podawała, że Pentagon anulował plany rotacyjnego przemieszczenia 4 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski.

Stacja CNN informowała z kolei, że plan osłabienia sił w Polsce to część większej akcji, której celem jest ograniczenie amerykańskiej obecności wojskowej na Starym Kontynencie. Z Niemiec ma zniknąć 5 tys. żołnierzy.

Plany Amerykanów spotkały się ze sprzeciwem strony polskiej. We wtorek szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z Pete'em Hegsethem, z kolei w środę rozmawiał z zastępcą przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów wojsk USA, generałem Christopherem Mahoneyem.

Do USA w czwartek polecieli ponadto dwaj wiceszefowie MON, Cezary Tomczyk i Paweł Zalewski.

Świat u progu kryzysu. Wojna w Zatoce podbija koszty

Źródła: Zero.pl, PAP
Reklama
Reklama