Jeśli tak rzeczywiście było, to jest to sytuacja niedopuszczalna i na pewno konsekwencje muszą być wciągnięte – komentuje w rozmowie z Zero.pl wiceprzewodnicząca klubu KO Monika Rosa, odnosząc się do afery w żywieckim szpitalu i posłanki Małgorzaty Pępek, która – jak ujawniliśmy – wepchnęła się do kolejki i przeszła badania w ekspresowym tempie. Rosa zapowiada, że sprawą zajmie się kierownictwo klubu.

- Portal Zero.pl ustalił, że posłanka KO Małgorzata Pępek w lutym 2025 r. przeszła specjalistyczne badanie w szpitalu w Żywcu poza kolejnością, a po wykryciu nieprawidłowości placówka odmówiła rozliczenia świadczenia z NFZ.
- Po otrzymaniu pisma ze szpitala parlamentarzystka zmieniła swoje stanowisko wobec lecznicy i zaczęła kierować pod jej adresem krytyczne interpelacje.
- Władze klubu KO zapowiadają wyjaśnienie sprawy. Rozmawialiśmy z posłankami KO Moniką Rosą i Dorotą Łobodą.
Afera Małgorzaty Pępek
Dziennikarze portalu Zero.pl Patryk Słowik i Jakub Styczyński ujawnili, że posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Pępek w lutym 2025 r. wykonała specjalistyczne badanie w szpitalu w Żywcu, omijając kolejkę.
Badanie zorganizowała jej koleżanka z partii zatrudniona w tej placówce. Gdy dyrekcja szpitala wykryła nieprawidłowość, poinformowała posłankę, że badanie nie zostanie rozliczone z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pępek zignorowała to pismo.
Po otrzymaniu pisma ze szpitala posłanka zmieniła radykalnie ton wobec placówki. Wcześniej apelowała o rządowe wsparcie finansowe dla żywieckiego szpitala i chwaliła jego władze. Po incydencie zaczęła kierować do ministrów interpelacje krytykujące zarząd lecznicy, wskazując na rzekome wypaczenia w jej działalności.
Rosa: Sprawa stanie na klubie KO
Nasze ustalenia skomentowała posłanka Monika Rosa, wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
– Jeśli tak rzeczywiście było, to jest to sytuacja niedopuszczalna i na pewno konsekwencje muszą być wciągnięte – mówi nam Rosa.
Posłanka poinformowała, że o ujawnionej przez dziennikarzy Zero.pl sprawie w trakcie przyszłego posiedzenia Sejmu będą dyskutowały władze klubu KO.
Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda przekazała nam, że jeszcze nie rozmawiała na ten temat z posłanką Pępek i potrzebuje chwili, by dowiedzieć się, co ona ma do powiedzenia. – Oczywiście nikt nie pochwala pomijania kolejki w szpitalu – dodała.
Wskazała, że jest w kontakcie z władzami klubu, a więcej informacji będzie mogła przekazać po południu.
