Reklama
Reklama
Reklama

Dziś gorąca sesja Rady Warszawy. Pojawi się temat afery szpitalnej

Sytuacja w Szpitalu Południowym będzie jednym z głównych tematów czwartkowych obrad Rady Warszawy. Radni wysłuchają informacji prezydenta Rafała Trzaskowskiego, a także zajmą się projektami dotyczącymi kontroli funkcjonowania placówki.

Warsaw,City,Center,Aerial,View
Warszawa z lotu ptaka. (fot. Shutterstock / Shutterstock)
  • Rada Warszawy podczas dwóch czwartkowych sesji zajmie się sytuacją w Szpitalu Południowym i wysłucha informacji prezydenta Rafała Trzaskowskiego.
  • Radni będą dyskutować o wynikach kontroli, organizacji pracy placówki oraz doniesieniach o uprzywilejowanym traktowaniu części pacjentów.
  • Sprawę badają obecnie m.in. NFZ, prokuratura, Naczelna Izba Lekarska oraz instytucje kontrolne zlecone przez Ministerstwo Zdrowia.

Warszawscy radni podczas czwartkowych obrad zajmą się sytuacją w Szpitalu Południowym. Temat pojawi się zarówno podczas sesji absolutoryjnej, jak i podczas specjalnie zwołanej sesji nadzwyczajnej.

Pierwsze obrady rozpoczną się o godz. 10 w Pałacu Kultury i Nauki. Na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej do porządku obrad włączono informację prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego dotyczącą zasad organizacji pracy w miejskich podmiotach leczniczych, sposobu przyjmowania pacjentów, kolejności udzielania świadczeń, systemu wynagradzania i naboru personelu medycznego oraz bezpieczeństwa danych medycznych. Szczególna uwaga ma zostać poświęcona Szpitalowi Południowemu.

Afera w Szpitalu Południowym uderza w Trzaskowskiego. Lewica podjęła decyzję

Reklama
Reklama

Radni zajmą się również projektem uchwały zlecającej Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie kontroli w placówce. Kontrola miałaby objąć m.in. organizację pracy, przyjmowanie pacjentów, rozliczanie czasu pracy personelu, system wynagradzania, dodatki, funkcje koordynacyjne oraz nadzór nad realizacją obowiązków.

Po zakończeniu sesji absolutoryjnej odbędzie się sesja nadzwyczajna zwołana na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, Miasto Jest Nasze oraz Konfederacji. Opozycja oczekuje od władz miasta informacji dotyczących wyników prowadzonych kontroli, zasad zatrudniania personelu, rozliczania czasu pracy lekarzy, a także o funkcjonowaniu VIP Roomu i przyspieszonej ścieżki przyjęć na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Publikacje Zero.pl wywołały polityczną burzę

Sprawa Szpitala Południowego zdominowała debatę publiczną po publikacjach portalu Zero.pl. Nasi dziennikarze opisywali działalność Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którym kierował Dawid Kacprzyk – lekarz w trakcie specjalizacji oraz jednocześnie radny Koalicji Obywatelskiej w dzielnicy Ursus, choć nie miał do tego uprawnień ani doświadczenia.

W ubiegłym roku zarobił ok. 1,6 mln zł. Z ustaleń naszych dziennikarzy wynika, że w szczególny sposób traktowani byli pacjenci związani z Koalicją Obywatelską, którzy korzystali z szybszej ścieżki diagnostycznej i wykonywali badania poza standardową kolejnością oczekujących pacjentów.

Reklama
Reklama

Dodatkowe emocje wywołał wywiad w Kanale Zero byłego ordynatora chirurgii Szpitala Południowego dr. Emila Jędrzejewskiego, który publicznie opowiadał o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu SOR-u.

Jędrzejewski stwierdził, że w Szpitalu Południowym dochodziło do sytuacji, w których osoby przyjęte na SOR umierały niezaopiekowane, a pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach.

– Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SOR-ze powinien być przeanalizowany – mówił w Kanale Zero były ordynator.

Reklama
Reklama

Zarzucał Kacprzykowi, że traktował ludzi „jak fantomy, a jeżeli fantom się popsuł, to zmienia dokumentację, że on już był popsuty”. Do tych zarzutów Kacprzyk odniósł się w specjalnym oświadczeniu.

Kontrole, prokuratura i zmiany kadrowe

W reakcji na pojawiające się informacje w Szpitalu Południowym rozpoczęły się kontrole prowadzone przez miasto stołeczne Warszawa oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprawą zajmuje się również prokuratura, a własne postępowanie prowadzi Naczelna Izba Lekarska.

Minister zdrowia zleciła dodatkowo kontrolę wojewodzie mazowieckiemu oraz konsultantowi krajowemu w dziedzinie medycyny ratunkowej. Jak poinformował NFZ, zakres prowadzonych działań został rozszerzony także o kwestie bezpieczeństwa pacjentów na SOR.

W ostatnich dniach doszło również do zmian personalnych. Dawid Kacprzyk zrezygnował z członkostwa w Koalicji Obywatelskiej oraz mandatu radnego dzielnicy Ursus. Prezydent Warszawy odwołał natomiast zarząd i radę nadzorczą Szpitala Południowego oraz zapowiedział zmiany dotyczące funkcjonowania rad nadzorczych miejskich spółek.

Reklama
Reklama