Reklama
Reklama
Reklama

Żurek na gorącej linii ws. afery w szpitalu. Sprawdzają przypadki śmierci

– Jestem na gorącej linii z prokuraturą. Spotkam się z prokurator, która prowadziła śledztwo. Wszystkie sprawy, które dotyczyły zgonów w Szpitalu Południowym, a trafiały do prokuratury, będą przeglądane raz jeszcze. Dziś też jest przesłuchiwany ordynator – poinformował minister sprawiedliwości Waldemar Żurek. To reakcja na zarzuty dr Emila Jędrzejewskiego, byłego ordynatora oddziału warszawskiego szpitala, które padły w Kanale Zero.

white-2
Waldemar Żurek o słowach dr Emila Jędrzejewskiego w Kanale Zero (fot. Arkadiusz Dziermański/PAP / Arkadiusz Dziermański/PAP)
  • – Spotkam się z prokurator, która prowadziła śledztwo w sprawie Szpitala Południowego. Wiem, że w prokuraturze będzie kwerenda – zapowiedział Waldemar Żurek, minister sprawiedliwości, w rozmowie w RMF FM.
  • Wszystkie sprawy, które dotyczyły zgonów w Szpitalu Południowym, a trafiały do prokuratury, będą przeglądane raz jeszcze – dodał.
  • Tak minister reaguje na szokujący wywiad w Kanale Zero, w którym zwolniony ze Szpitala Południowego lekarz opowiada o patologiach, do których, według niego, miało dochodzić na SOR.

Jak dodał minister, dr Emil Jędrzejewski będzie dziś przesłuchiwany. – Chciałbym jak najszybciej zabezpieczyć dowody, o których mówi lekarz. Jego wypowiedź była ogólna, a gdy siądzie przed prokuratorem, wskaże już konkretne osoby – zdradził minister sprawiedliwości. 

Dr Emil Jędrzejewski w Kanale Zero powiedział m.in., że na SOR Szpitala Południowego procedury medyczne miały być wykonywane w sposób wadliwy, a w wyniku błędów lekarskich miało dochodzić, według niego, do powikłań, które w niektórych przypadkach kończyły się śmiercią pacjentów. Z relacji chirurga wynika również, że w placówce miało dochodzić do fałszowania dokumentacji medycznej.

W związku z tym, o czym powiedział dr Emil Jędrzejewski w Kanale Zero, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zwróci się w sprawie do prokuratora generalnego. „Z wnioskiem o pilne podjęcie stosownych czynności wyjaśniających” – napisał prezydent Warszawy na portalu X. – Nie otrzymałem jeszcze pisma, ale działania już są – poinformował Waldemar Żurek. 

Reklama
Reklama

Żurek: słyszałem, co mówił lekarz sygnalista 

Jędrzejewski zarzucał również Dawidowi Kacprzykowi popełnianie błędów medycznych. W rozmowie ze Stanowskim mówił między innymi o dwóch przypadkach błędów przy intubacji, które według niego miały zakończyć się śmiercią pacjentów.

- Oczywiście słyszałem te fragmenty tego, co mówił lekarz sygnalista. Z jednej strony mamy świadomość, że pozostaje on w poważnym sporze ze szpitalem. Zastanawia nas, dlaczego nie mówił o tym wcześniej - stwierdził Waldemar Żurek w RMF FM.

Dr Jędrzejewski twierdził w Kanale Zero, że wcześniej próbował alarmować o nieprawidłowościach władze Warszawy, w tym samego Rafała Trzaskowskiego. Według jego relacji dwa miesiące po zgłoszeniu problemów został zwolniony ze szpitala.

Reklama
Reklama

Sprawa Dawida Kacprzyka i nieprawidłowości na SOR-ze jest kolejnym wątkiem afery wokół Szpitala Południowego opisywanej przez Zero.pl. W ostatnich dniach publikowaliśmy materiały dotyczące działalności byłego radnego KO, szefa młodzieżówki wspierającej Koalicję Obywatelską, jego rozliczeń ze szpitalem oraz funkcjonowania tzw. saloniku VIP na SOR.

W związku z wypowiedziami dr Jędrzejewskiego, przez cały dzień na Kanale Zero będzie trwało wydanie specjalne programu dotyczące sytuacji w Szpitalu Południowym. „To będzie długi dzień. Widać, że na razie u polityków partii rządzących jest szok i za bardzo nie wiedzą, co robić. Plan się pewnie krystalizuje” – napisał na X Krzysztof Stanowski.

Reklama
Reklama