Reklama
Reklama
Reklama

Upały przetestują polską sieć. Czy grozi nam blackout?

Nad Polskę nadciąga fala upałów. Będzie to duży test dla infrastruktury prądowej. Czy przeciążenie, jakie ją czeka, może skutkować blackoutem? Stanowisko w tej sprawie zajął rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Maciej Wapiński.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały – zapewnia operator sieci, PSE
System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały – zapewnia operator sieci, PSE (fot. Shutterstock / Shutterstock)
  • Idą upały i klimatyzatory ruszą pełną parą. Ekstremalne warunki pogodowe przetestują stabilność polskiego systemu elektroenergetycznego.
  • Czy grozi nam blackout albo wprowadzenie ograniczeń w poborze prądu? Głos w tej sprawie zabrały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator systemu przesyłowego.
  • PSE ma kilka zaleceń dla odbiorców, którzy posiadają zarówno instalacje fotowoltaiczne, jak i klimatyzację.

Już jest gorąco, a będzie upalnie. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiadają nadejście fali upałów, podczas której termometry w niektórych miejscach w kraju wskażą nawet od 35 do 38 stopni Celsjusza. Taki skok temperatury przełoży się na znacznie większe zużycie energii elektrycznej, wywołane masowym uruchamianiem klimatyzatorów oraz systemów chłodzenia. To duże obciążenie dla systemu przesyłowego energii elektrycznej, którym zawiaduje spółka PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne).

Pałac Prezydencki ma nowy pomysł na obniżkę kosztów energii. Znamy szczegóły

Czy sieć w Polsce wytrzyma ekstremalne upały?

Wobec ekstremalnych temperatur, obawy o stabilność dostaw prądu są zasadne. Polska Agencja Prasowa zapytała rzecznika PSE, Macieja Wapińskiego, czy sieć – mówiąc kolokwialnie – wytrzyma.

Reklama
Reklama

„Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni systemowych wynikające z poziomu lub temperatury wody” – przekazał Wapiński w odpowiedzi na pytania PAP.

Jak podkreślił, dane PSE nie wskazują na to, żeby taka sytuacja miała nastąpić – a nawet gdyby doszło do ograniczenia pracy niektórych elektrowni węglowych i gazowych, nie będzie to stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy systemu.

Rzecznik PSE dodał, że ryzyko wprowadzenia ograniczeń w poborze prądu (stopni zasilania) obecnie nie występuje. Ostatni taki przypadek miał miejsce podczas suszy w sierpniu 2015 r. Od tego czasu tradycyjne elektrownie przeszły modernizacje zabezpieczające, a w kraju mocno rozwinęła się energetyka odnawialna.

Jak gospodarować energią w trakcie upałów?

Krajowy potencjał fotowoltaiki mocno wzrósł w ostatnich latach, osiągając – według PSE – poziom 27 GW. Maciej Wapiński podkreślił, że panele słoneczne wspierają system za dnia, ale wieczorem produkcja energii z tych instalacji spada. Wtedy pałeczkę muszą przejąć elektrownie węglowe i gazowe. Rzecznik PSE zapewnił, że aktualne analizy i prognozy gwarantują zachowanie bezpiecznego poziomu rezerwy mocy w nadchodzącym czasie.

Reklama
Reklama

„Jeżeli ktoś oprócz instalacji fotowoltaicznej dysponuje klimatyzacją, to zachęcamy do wykorzystania energii elektrycznej produkowanej w ciągu dnia do schłodzenia domu i mieszkania oraz ograniczenia jej wykorzystania w ok. godz. 19-21, gdy sytuacja w systemie jest zwykle najtrudniejsza ze względu na gwałtowny spadek produkcji z fotowoltaiki” – przekazał Maciej Wapiński. Przy okazji przypomniał, że w przygotowanej przez PSE aplikacji Energetyczny Kompas można sprawdzić, jak w danej chwili pracuje system i czy rekomendowane jest zwiększenie czy zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

PSE: Infrastruktura prądowa odporna na skrajne wyzwania

Według rzecznika PSE, infrastruktura energetyczna w Polsce jest dziś w pełni odporna na skrajne obciążenia – zarówno podczas letnich upałów, jak i zimowych mrozów.

Ostatniej zimy przy wielodniowych mrozach system pracował bezpiecznie pomimo rekordów zapotrzebowania” – podkreślił Maciej Wapiński. „W poprzednich latach bez przeszkód przechodziliśmy także przez fale upałów. By tak pozostało, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich mocy dyspozycyjnych, czyli takich, które pracują niezależnie od warunków pogodowych.

Reklama
Reklama

Pożar dużego wysypiska śmieci. Ogień na 10-metrowej górze odpadów

Źródła energii działające niezależnie od pogody to tzw. źródła stabilne (dyspozycyjne), które nie są uzależnione od nasłonecznienia czy siły wiatru. Zalicza się do nich m.in. elektrownie jądrowe, elektrownie konwencjonalne (wykorzystujące paliwa kopalne) czy biogazownie.

 

Źródła: Zero.pl, PAP
Reklama
Reklama