Reklama
Reklama
Reklama

Przesłuchanie dra Jędrzejewskiego zakończone. Jest decyzja prokuratury

– Przesłuchanie dra Jędrzejewskiego zakończyło się wyznaczeniem nowego terminu z udziałem pełnomocnika oraz złożeniem zeznań w tej sprawie. To najbliższy poniedziałek o godz. 9. Świadek ma dostarczyć telefon z niezbędnymi informacjami (dla śledztwa) – przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Piotr Skiba
Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Skiba. (fot. Marcin Obara / PAP)
  • Zakończyło się przesłuchanie dra Emila Jędrzejewskiego, byłego ordynatora oddziału chirurgii Szpitala Południowego w Warszawie.
  • – Każde pytanie skwitował milczeniem – przekazał rzecznik prokuratury.
  • Wyznaczono kolejny termin przesłuchania. 

Jak przekazał prokurator Piotr Skiba, „dr Emil Jędrzejewski nie chciał zeznawać bez pełnomocnika, wniósł o zmianę terminu przesłuchania”.

– Świadkowi zadano kilkadziesiąt pytań do toczącego się postępowania. Każde pytanie skwitował milczeniem – referował prok. Skiba środowe przesłuchanie lekarza-sygnalisty.

– Dr Emil Jędrzejewski do protokołu załączył notatkę z dwoma nazwiskami osób (pacjentów) i PESEL. Jedno z nich przewija się w postępowaniu prokuratorskim Warszawa-Ursynów po zawiadomieniu szpitala – doprecyzował prok. Piotr Antoni Skiba.

Reklama
Reklama

Tusk o wywiadzie w Kanale Zero: sprawdzić sprawę do samego spodu

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazał, że „na tym etapie nie są planowane czynności ze świadkiem Dawidem K.”.

Lista świadków powoli się zamyka, bierzemy pod uwagę zgromadzenia większej liczby materiałów, o których mówił dziś prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. Nikt nam nie przedstawił dowodów na konkretne zaniechania skutkujące ew. negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia pacjentów – poinformował prok. Piotr Skiba.

Reklama
Reklama

Co z przesłuchaniem Trzaskowskiego? 

Na liście świadków do przesłuchania znaleźli się byli członkowie zarządu Szpitala Południowego, a także pracownicy tamtejszego SOR. – W grę wchodzi także przesłuchanie szeregu urzędników z warszawskiego ratusza – dodał prok. Skiba.

– W najbliższych tygodniach – tak z kolei o planowanym terminie przesłuchania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego powiedział rzecznik prokuratury.

Niezaopiekowani pacjenci mieli umierać na SOR

Trwa afera wokół Szpitala Południowego po publikacjach Zero.pl. Patryk Słowik oraz Jakub Styczyński opisali kulisy działania tamtejszego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którym kierował radny KO-milioner Dawid Kacprzyk. Młody lekarz – bez kierunkowej specjalizacji – odpowiadał za zdrowie i życie osób trafiających do placówki, okazuje się jednak że specjalnymi przywilejami cieszyły się osoby związane z Koalicją Obywatelską. Polityczni baronowie trafiali do saloniku VIP, gdzie – korzystając ze szybkiej ścieżki – mogli wykonać badania poza kolejką.

Reklama
Reklama

Szczegóły pracy w Szpitalu Południowym ujawnił we wtorkowej „Godzinie Zero” dr Emil Jędrzejewski.

– Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SOR-ze powinien być przeanalizowany – ujawnił były ordynator oddziału chirurgii Szpitala Południowego. To on informował Rafała Trzaskowskiego o nieprawidłowościach, a kilkanaście tygodni później stracił pracę. 

Gość Kanału Zero powiedział o skutkach, jakie w jego ocenie miało zatrudnienie w szpitalu na stanowisku szefa SOR-u młodego lekarza, 28-letniego Dawida Kacprzyka.

Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. To jest sedno całego zamieszania – skwitował. – Procedury były wykonywane w sposób wadliwy – doprecyzował.

Krótko po wywiadzie dr Emila Jędrzejewskiego w Kanale Zero, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zwróci się do prokuratora generalnego „z wnioskiem o pilne podjęcie stosownych czynności wyjaśniających”.

Źródło: Zero.pl
Reklama
Reklama