Reklama
Reklama
Reklama

Po wywiadzie byłego ordynatora. „Dwie osoby ze szpitala postrzegają to podobnie”

– Dwie osoby związane ze Szpitalem Południowym powiedziały, że one mniej więcej tak samo postrzegają to, co tam się działo, jak Emil Jędrzejewski – przekazał w wieczornym live w Kanale Zero Patryk Słowik. Dziennikarz Zero.pl mówił o skutkach afery oraz wtorkowego wywiadu dra Emila Jędrzejewskiego w Kanale Zero.

Dr Emil Jędrzejewski
Dr Emil Jędrzejewski. (fot. Kanał Zero)
  • We wtorek opinią publiczną wstrząsnął wywiad, jakiego udzielił Kanałowi Zero dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii Szpitala Południowego. 
  • W środę w tym samym studiu rozmawiali Patryk Słowik i Krzysztof Stanowski.
  • Dziennikarz Zero.pl mówił o skutkach afer w Szpitalu Południowym dla środowiska lekarskiego.
  • Jeśli jesteś lekarzem i chcesz zgłosić nieprawidłowości, napisz: temat@zero.pl. Gwarantujemy ci anonimowość. Obiecujemy, że przeanalizujemy twoją sprawę.

– Ta cała historia jest chyba pod względem zasięgu największą historią w historii pomiarów. To jest gigantyczna sprawa, o której media dzień w dzień informują – powiedział Patryk Słowik.

– Jestem zaskoczony jednym: środowisko lekarskie dostało po głowie w tej historii – stwierdził dziennikarz Zero.pl.

Tusk po przesłuchaniu byłego ordynatora. „Wiarygodność wydaje się być wątpliwa”

Reklama
Reklama

Jak dodał, „nie o to chodzi, by nosić w sobie niechęć do lekarza, bo zdecydowana większość lekarzy, to są uczciwi ludzie, przychodzący na dyżury, nie zarabiający nie miliony, tylko znacznie mniej, ludzie tacy, jak my”.

– To, co mnie dzisiaj zaskoczyło w mediach społecznościowych, to odbiór tej historii przez wielu znakomitych lekarzy. Ci lekarze dość jasno pokazują, że to jest sprawa, którą trzeba wyjaśnić od początku do końca i chyba oni nie mają zaufania, że w tę stronę to zmierza – powiedział.

– Dzisiaj niemal wszyscy dziennikarze odzywają się do różnych lekarzy, ekspertów, my też (…) i dwie osoby powiedziały, że one mniej więcej tak samo postrzegają, to, co się działo w warszawskim Szpitalu Południowym, jak Emil Jędrzejewski, dwie osoby związane z tym szpitalem – dodał Patryk Słowik.

Przekazał, że „one nie chcą występować w mediach, ale jeśli zostaną wezwane przez prokuraturę, to powiedzą, że – z drobnymi różnicami – tak samo postrzegają tę kwestię”.

Reklama
Reklama

Niezaopiekowani pacjenci mieli umierać na SOR

Trwa afera wokół Szpitala Południowego po publikacjach Zero.pl. Patryk Słowik oraz Jakub Styczyński opisali kulisy działania tamtejszego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którym kierował radny KO-milioner Dawid Kacprzyk.

Reklama
Reklama

Młody lekarz – bez kierunkowej specjalizacji – odpowiadał za zdrowie i życie osób trafiających do placówki. Okazuje się jednak, że specjalnymi przywilejami cieszyły się osoby związane z Koalicją Obywatelską. Politycy trafiali do saloniku VIP, gdzie – korzystając z szybkiej ścieżki – mogli wykonać badania poza kolejką.

Szczegóły pracy w Szpitalu Południowym ujawnił we wtorkowej „Godzinie Zero” dr Emil Jędrzejewski.

– Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SOR-ze powinien być przeanalizowany – ujawnił były ordynator oddziału chirurgii Szpitala Południowego. To on informował Rafała Trzaskowskiego o nieprawidłowościach, a kilkanaście tygodni później stracił pracę. 

Gość Kanału Zero powiedział o skutkach, jakie w jego ocenie miało zatrudnienie w szpitalu na stanowisku szefa SOR-u młodego lekarza, 28-letniego Dawida Kacprzyka.

Reklama
Reklama

– Procedury były wykonywane w sposób wadliwy – doprecyzował.

Krótko po wywiadzie dr Emila Jędrzejewskiego w Kanale Zero prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zwróci się do prokuratora generalnego „z wnioskiem o pilne podjęcie stosownych czynności wyjaśniających”.

Źródła: Zero.pl, Kanał Zero
Reklama
Reklama